דרוש מנהיג – 5 דרכים לזיהוי פוטנציאל למנהיגות בבית הספר

כמו כל ארגון, גם בית הספר צריך מנהיגים שיובילו אותו קדימה. לכן חשוב לטפח מנהיגות ביניים בבית הספר, שתפעל לצד צוות הניהול: לאתר אנשי צוות בעלי פוטנציאל מנהיגותי ותכונות מתאימות, לקדם ולפתח אותם, ולהטיל עליהם משימות ניהול. 

דרוש מנהיג - 5 דרכים לזיהוי פוטנציאל למנהיגות בבית הספר

ישנה חשיבות מיוחדת לקיומה של שכבת מנהיגות ביניים פעילה ומקצועית, מלבד צוות הניהול של בית הספר. מנהיגות הביניים, המורכבת מאנשי צוות בעלי כישורי מנהיגות, שנושאים בתפקידים בעלי מאפיינים ניהוליים, מדברת בשפה הבית ספרית, מכירה היטב את ה-DNA הניהולי והתרבות הארגונית של בית הספר, ויכולה לסייע לצוות הניהולי לקדם תהליכים בבית הספר. 

לכן, טיפוח מנהיגות ביניים צריך להיות יעד מרכזי של כל מנהל ומנהלת. צריך לאתר מורים שיש להם פוטנציאל של הנהגה, לקדם ולפתח אותם, ולבנות בסיס מנהיגותי יציב לבית הספר.

הנה מספר דרכים לאיתור מנהיגים בבית הספר:

בין מקצועיות למנהיגות. מורים רבים הם אנשי מקצוע מעולים, שמלמדים ועושים את תפקידם בצורה נפלאה. מורים כאלה מוסיפים ערך רב לבית הספר, ויש מקום לתת להם תפקידים מקצועיים, אך צריך לשים לב שמקצועיות אינה זהה למנהיגות. עשויים להיות מורים בעלי כישורי מנהיגות, יכולת הובלה של תהליכים והנעה של אחרים, שאינם בהכרח המובילים בבית הספר מבחינה מקצועית.

יוזמה ואקטיביות. באופן טבעי, בכל קבוצה יהיו כאלה שיקחו אחריות ויוזמה, ויובילו את הקבוצה, ואחרים שיהיו פסיביים יותר. מורים בעלי פוטנציאל מנהיגותי הם אלו שמציעים רעיונות חדשים והצעות לשיפור, שלוקחים על עצמם משימות ומובילים תהליכים בבית הספר. יוזמה ואקטיביות הם תכונות חשובות למנהיגים בהתהוות. 

תקשורת בינאישית. מיומנויות של תקשורת עם אחרים הן קריטיות לכל מנהיג באשר הוא. מורים שיודעים לעבוד היטב בצוות, להביע את דעתם בצורה ברורה, להיות אמפטיים וקשובים, מורים שיודעים להקשיב, ושאנשים אחרים נוטים להקשיב להם – הם האנשים שכדאי לטפח את המנהיגות שלהם בבית הספר. 

אחריות על כישלונות. היכולת לקחת אחריות על כישלונות היא תכונה מנהיגותית חשובה. מעבר לכך שמנהיג צריך לדעת לא להשליך את האחריות על הכפופים לו, זו גם הדרך ללמוד מטעויות, להתקדם ולהשתפר. מורים 'מושלמים' שלא מכירים בחוסר ההצלחות שלהם, יתקשו להוביל אחרים להתפתח ולצמוח מהכישלונות שלהם. 

התנסות במשימות ניהול. הדרך הטובה ביותר לדעת אלו מורים הם בעלי פוטנציאל מנהיגותי היא להטיל עליהם משימות שיאתגרו את המיומנויות האלו. 'נשליך אותם אל המים' באופן מבוקר, תוך ליווי והדרכה של צוות הניהול, וניתן להם משימות שיבחנו את היכולת שלהם לתפקד בעמדות ניהוליות.

שתפו את המאמר:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
נגישות
0
0
המענים שלך
לא נמצאו רשימת מענים